Здорове серце: фактори ризику та методи профілактики серцево-судинних захворювань

Боротися з ішемічною хворобою серця або ІХС може бути досить складним завданням. Це відбувається, коли на стінках артерій, що живлять серце, накопичується бляшка. Вони можуть звужуватися та спричиняти біль у грудях (стенокардію), а згодом – повномасштабний серцевий напад. Але деякі люди взагалі нічого не відчувають до пізньої стадії захворювання.

ІХС, яку також називають хворобою серця або ішемічною хворобою серця, спричиняє приблизно 805 000 серцевих нападів і призводить до 696 000 смертей щороку в США.

Оскільки хвороба серця є дуже поширеною і часто мовчить, поки не вразить, важливо розпізнати фактори, які піддають вас ризику.

Що підвищує ризик серцевих захворювань?

Існують фактори ризику серцево-судинних захворювань, які ви контролюєте, і інші, над якими ви не контролюєте. Неконтрольовані фактори ризику серцево-судинних захворювань включають:

Бути чоловіком

Старший вік

Сімейна історія захворювань серця

Перебуваючи в постменопаузі

Раса (афроамериканці, корінні американці та мексиканці частіше страждають серцевими захворюваннями)

Фактори ризику серцевих захворювань, які ви можете контролювати, пов’язані зі способом життя. До них належать:

куріння

Нездорові показники холестерину

Неконтрольований високий артеріальний тиск

Відсутність фізичної активності

Ожиріння (індекс маси тіла більше 25)

Неконтрольований діабет

Неконтрольований стрес, депресія і гнів

Погана дієта

Вживання алкоголю

Як можна знизити ризик серцевих захворювань?

Дослідження показують, що хвороби серця можна запобігти більш ніж у половині випадків за допомогою простих змін у способі життя. Окрім зниження ризику інфаркту та інсульту, ці зміни часто можуть покращити ваше загальне фізичне та психічне здоров’я. Ось кілька способів, за допомогою яких ви можете змінити фактори способу життя, щоб зменшити ризик серцевих захворювань:

Кинути курити. Куріння є фактором ризику, якому можна запобігти. Ризик серцевих нападів у курців більш ніж вдвічі вищий, ніж у некурців, і ймовірність померти від них набагато вище. Якщо ви курите, кидайте. А ще краще, взагалі не починайте палити. Навіть якщо ви не курите, постійний вплив сигаретного диму інших людей (пасивного куріння) підвищує ризик серцевих захворювань.

Поліпшення рівня холестерину. Ризик серцево-судинних захворювань зростає з нездоровим рівнем холестерину. Правильні рівні можуть дещо відрізнятися залежно від вашого віку, статі, загального стану здоров’я та сімейної історії здоров’я. Запитайте свого лікаря про правильні рівні для вас. Однак загалом ваші рівні мають бути такими:

Загальний холестерин: менше 200 мг/дл

«Хороший», або ЛПВЩ, холестерин: 60 мг/дл або вище

«Поганий», або ЛПНЩ, холестерин: менше 100 мг/дл

Тригліцериди: менше 150 мг/дл

Дієта з низьким вмістом холестерину, насичених і трансжирів, простих цукрів і високим вмістом складних вуглеводів може допомогти знизити рівень холестерину у деяких людей. Регулярні фізичні вправи також допоможуть знизити «поганий» холестерин і підвищити «хороший» холестерин у деяких випадках.

Якщо цього недостатньо, лікар може запропонувати ліки від холестерину, наприклад статини, щоб знизити рівень холестерину.

Контролюйте високий кров’яний тиск. Близько 67 мільйонів людей у США мають високий кров’яний тиск, що робить його найпоширенішим фактором ризику серцевих захворювань. Майже 1 із 3 дорослих має систолічний артеріальний тиск (верхнє число) понад 130 та/або діастолічний артеріальний тиск (нижнє число) понад 80, що є визначенням високого кров’яного тиску. Ваш лікар оцінить ваш артеріальний тиск у світлі вашого загального стану здоров’я, способу життя та інших факторів ризику. Ви та ваш лікар можете розробити план, який допоможе контролювати артеріальний тиск за допомогою дієти, фізичних вправ, контролю ваги та, якщо необхідно, ліків.

Контролюйте діабет. Якщо не контролювати належним чином, діабет може призвести до серцевих захворювань і пошкоджень серця, включаючи серцеві напади. Контролюйте діабет за допомогою здорового харчування, фізичних вправ, підтримки нормальної ваги та прийому ліків за призначенням лікаря.

Будь активним. Люди, які не займаються фізичними вправами, мають вищий рівень серцево-судинних захворювань порівняно з людьми, які виконують навіть помірну фізичну активність. Трохи легкого садівництва або прогулянок може знизити ризик серцевих захворювань.

Більшість людей повинні займатися спортом 30 хвилин на день із середньою інтенсивністю протягом більшості днів. Інтенсивніші фізичні вправи можуть допомогти ще більше, але спочатку поговоріть зі своїм лікарем. Спробуйте задіяти великі групи м’язів і прискорити пульс. Аеробні види діяльності, які прискорюють пульс, включають швидку ходьбу, їзду на велосипеді, плавання, стрибки через скакалку та біг підтюпцем. Ви також можете піднімати тяжкості, щоб збільшити силу та витривалість м’язів.

Якщо мотивація є проблемою, складіть меню вправ. Виберіть пару занять, які звучать як веселі. Таким чином, у вас завжди є вибір. Проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж розпочинати будь-яку програму вправ, особливо якщо у вас є проблеми зі здоров’ям або ви давно не займалися спортом.

Правильно харчуватися. Дотримуйтеся корисної для серця дієти з низьким вмістом натрію, насичених жирів, трансжирів, холестерину та рафінованого цукру. Спробуйте збільшити споживання продуктів, багатих на вітаміни та інші поживні речовини, особливо антиоксиданти, які можуть знизити ризик серцевих захворювань. Також їжте продукти рослинного походження, такі як фрукти та овочі, горіхи та цільні зерна.

Обмежте алкоголь. Помірне вживання алкоголю може бути нормальним, але більше цього не корисно для здоров’я серця. Що таке помірне пиття? До однієї склянки на день для жінок і до двох склянок на день для чоловіків.

Підтримуйте здорову вагу. Ожиріння саме по собі може підвищити ризик серцевих захворювань. Крім того, надмірна вага створює навантаження на ваше серце і часто підвищує ризик інших факторів ризику серцевих захворювань, таких як діабет, високий кров’яний тиск і високий рівень холестерину. Збалансоване харчування та регулярні фізичні вправи можуть допомогти вам підтримувати здорову вагу. Поговоріть зі своїм лікарем, якщо вам потрібен безпечний план схуднення або якщо ви хочете визначити правильну масу тіла для здоров’я вашого серця.